Předělání stránek

Vracím se zpět s novým modernějším webem.

Dojmy z DeskoČeska 4

Na 4. Deskočesko jsem dorazil trochu dříve. Přípravy už byly v plném proudu a her nabídnutých k zahrání bylo opravdu hodně!

Tsuro

Krátce po našem obědě jsme se sešli s kamarádem Milanem a vrhli se na zahrání Tsura. Po jedné partičce jsme uvítali dalšího spoluhráče, který nepřišel v partě, takže jsme už byli čtyři. Tsuro je moc pěkná hra, rychlá, jednoduchá, přitom taktická a příjemně se na ni kouká. Neznáte? Hráči přikládají kostičky, které tvoří dráhu jejich draků. Jde o to, zůstat ve hře co nejdéle – nesrazit se, ani nevyletět z hracího plánu.

Zooloretto

Po Tsuru jsme se rozhodli přestěhovat někam, kde je lepší světlo (restaurace se v tomto moc nepochlapila). U nového stolu jsme začali studovat hru Zooloretto. Pěkná hra, kde se staráte o své zoo, sháníte ta pravá zvířátka, přivezete si je náklaďákem, rozdělujete do výběhů, množíte, prodáváte, návštěvníkům pořizujete stánky atp. Opravdu pohodová, roztomilá hra, na kterou si myslím, že nalákáte i holky.

Splendor

Další hrou byla pecka! Vybrali jsme Splendor. Chvilku jsme luštili pravidla, ale pak už šla hra dobře. Splendor mě tak nadchnul, že jsem si ho později koupil a je jednou z mých nejoblíbenějších her. Hra je v zásadě karetní, kdy máte omezený počet pokerových žetonů 5 barev + žolíky, karty o které se hraje a kartičky šlechticů. Správnou taktikou braní žetonů a kombinací karet se propracováváte k dražším a bodovanějším kartám. Princip je velice jednoduchý, ale taktika je opravdu slušná.

Hotel Tycoon

Následná volba rozhodla o poslední hře večera – Hotel Tycoon. Hra velice pěkně provedená co se týče komponent. Spousta mrakodrapů, iglů, pláží, palem atp. Šlo o to, nakupovat a vylepšovat své hotely tak, aby pobyt v nich byl pro návštěvníky (ostatní hráče) nákladný. To však dělají všichni hráči a potom se díky tomu prostředky krátí. Kdo vydrží nejdéle, vyhrál. Tato hra mě bavila nejméně a asi bych se jí už vyhnul.

Končili jsme mezi posledními, zaplatili dobrovolné vstupné a plni skvělých zážitků odcestovali domů. Příště pojedeme zase!

Na další informace i fotky se lze podívat na Facebooku

Dojmy z DeskoČeska 3

Společně s přáteli jsem navštívil akci, na kterou jsem vás před pár dny zval, DeskoČesko v Hradci Králové 3 pořadané Planetou her. Akce se odehrávala v kině Bio central. Hned při příchodu byla vidět spousta her rozdělených do dvou skupin podle abecedy a u nich archy s tím, pro kolik hráčů hra je a kdo vám může vysvětlit pravidla. Nechyběly novinky jako XCOM, Settlers Zrod Impéria, Dědictví, Colt Express, Patchwork, Samurai Spirit a další. Celkem jich bylo 76, takže nabídka výborná a přitom dobrovolné vstupné!

Dědictví

Ač jsme přišli jen chvilku po začátku, bylo slušně obsazeno, takže jsme se usadili k jednomu z posledních volných větších stolů. První jsme vybrali Dědictví a hned se k nám chtěli přidat Katka a Petr. Pravidla nastudoval Honza a hráli v plném počtu. Dědictví je moc pěkná hra se zajímavým nápadem, pěknou grafikou a adekvátními pravidly. Uvažuji si ji pořídit. Po strýčkovi dědil (a vítezem se stal) Petr.

Protože bylo plno, drželi jsme se stolu i vytvořené sestavy. Vyzkoušeli jsme dále:

The Game

Karetní hra, kde společně hráči skládají asi 100 karet z balíčku do 4 řad (2 stoupají, 2 klesají) a snaží se, aby jich na konci zbylo nezařazených co nejméně. To samozřejmě ztěžuje to, že hráči mají na ruce jen některé karty, nevidí které mají spoluhráči a musí umístit minimálně dvě. Hodnota se musí stále navyšovat či klesat podle typu řady, předřazovat lze jen aktuální hodnotu s rozdílem o 10. Je poměrně obtížné se domluvit, ale bojovali jsme srdnatě a myslím, že jsme to docela zvládli. Zbylo nám tuším pod 10 karet. Pěkná hra, ale kupovat podle mě nemá moc cenu, kdo vlastní 6-bere!, ten si ji může snadno zahrát také.

7 divů světa

Zajímavá hra, kde si neustále hráči dokola předávají karty a využívá se sousedství pro obchod a soupeření. Hráči postupně vykládáním karet získávají suroviny, technologie, rozvíjí vlastní město a zbrojí proti okolním soupeřům. Boduje se z různých karet a kombinací, které představují např. technologický rozvoj, cechy, vzácné stavby a samozřejmě postavený div světa. Hra mě zaujala, slušně odsýpala, nebylo to nic složitého, ale ještě si ji chci párkrát zahrát, protože to na mě bylo dost rychlé.

Koncept

Párty hra, kde se lidé trochu seznámí, když popisují věci, citáty, sousloví či osobnosti, pomocí symbolů na herním plánu. Koncept jako hru nemám moc rád, protože mi přijde, že ta hra nepřináší nic moc nového. Samotné hraní je zábavné, rád si ho zahraji, ale přijde mi to podobné jako hrát obyčejné slovní Ano/Ne či Activity, pantomimu atd. Jen to je o ty symboly složitější (a omezenější). Na tento typ párty hraní mi přijde lepší Dixit nebo třeba Bylo, nebylo.

Následně se chtěli přidat další hráči a došlo k rozdělení, Katka a Petr s nimi šli hrát Zaklínače. My pokračovali:

Záchranáři

Kooperativní hra, kdy zachraňujete uvězněné obyvatele hořícího domu. Není to špatná hra, ale mně se zdá příliš přímočará a tím někdy nudná. Samé házení kostkami, rozšiřování plamenů a řešení aktuálně vzniklých situací, které, když máte smůlu v kostkách, můžete jen těžko zvrátit. Od hry jsme dostali těžce nandáno, protože se nám dům zřítil. Z kooperativních her mám raději než Záchranáře Pandemic, ale zejména Hanabi!
Settlers krabice

Settlers: Zrod Impéria

Setleři jsou karetní hrou s velikým množstvím dřevěných i papírových žetonků, které představují dřevo, kámen, osadníky, jídlo, boření, obranu, peníze atd. Hráči mají každý svůj národ a hrají odlišným způsobem. Úkolem je získat co nejvíce vítězných bodů během hry a postavit co nejvíce budov, které se bodují na konci hry. Hra mě dost zaujala, je docela přehledná, nemá složitá pravidla, přitom poskytuje slušnou porci zábavy. Nakonec vyhrála barbarka Helča :) .

Po dobu hraní hráči různě fotili, protože byla vyhlášená soutěž o deskové hry za nejlepší fotky, chodili si pro pití a toustíky do baru, prostě pohoda.

My skončili po deváté hodině večerní, zaplatili dobrovolné vstupné a vyrazili spokojeni vstříc domovu. DeskoČesko si příště určitě nenecháme ujít.

Na fotky z akce od Honzy Husáka se můžete podívat na Facebooku

Mindok 100% záruka spokojenosti

Logo 100% záruka spokojenosti

Věděli jste, že některé hry vydavatele MINDOK jdou do 30 dnů po koupi vrátit zpět proti účtence za plnou cenu, když vás nezaujmou? Tato možnost se jmenuje 100% záruka spokojenosti a vztahuje se na smluvené prodejce a hry, detaily na mindok.cz/cz/stoprocent. Osobně jsem to nepotřeboval, ale přijde mi to jako zajímavý krok vstříc kupujícím.

HitHit - Ypsilonie, Cesta do vyjmenované země

Logo HitHit

Mám tu malý tip. Zkuste mrknout na crowdfundingový portál HitHit, kde je projekt se zajímavou hrou Ypsilonie, Cesta do vyjmenované země. Hra si klade za cíl naučit děti hrou vyjmenovaná slova. Vypadá poměrně zajímavě, oslovila-li vás, můžete přispět. Já přispěl 100 Kč. Aktuálně už je hra v prodeji u Loris Games

Plná Peněženka

Logo PlnáPeněženka.cz

Chcete při nákupu her získat nějaké peníze nazpět? Narazil jsem na web PlnáPeněženka.cz, který přesně to nabízí při nákupech po internetu. Jsem zaregistrovaný, něco málo už tam mám nasbíráno a zkušenost zatím dobrá. Proč je to zajímavé? V seznamu obchodů, které nabízí “slevu” a mají deskové hry, jsou např.:

  • FantasyObchod.cz, tam rád nakoupím, hry jsou jejich hlavní artikl
  • Kasa.cz, sekce Hračky, Škola > Společenské hry a zábava
  • Patro.cz, sekce Hračky, škola a péče o dítě > Hračky > Hry a hlavolamy
Ve všech těchto obchodech jsem už nakupoval.

Jestli chcete, odzkoušejte PlnáPeněženka.cz také. Pokud se zaregistrujete nebo něco koupíte pomocí mých odkazů výše, možná i něco získám já :). Těm, kdo to udělají, moc děkuji.

Chcete-li, podívejte se na propagační video:

Pořad TableTop

Znáte Willa Wheatona a jeho seriál TableTop? Je to pořad, který nám příjemně a vtipně ukazuje hraní her v praxi!

Jeden díl se většinou věnuje jedné hře, kterou Will představí, představí i své spoluhráče (herci, tvůrci her či jiné osobnosti) a poté hru společně hrají, vtipně komentují své pohnutky, konání, nálady atd. Pravidla jsou vysvětlována postupně, s povedenými animacemi, jak přichází jednotlivé situace ve hře. Na konci je tzv. gauč poražených a u stěny vítězů získá vítěz certifikát úžasnosti. To vše kolem asi 30 minut.

Aktuálně se asi nenatáčí, což je obrovská škoda, ale má bohatý YouTube playlist a stojí za to díly vidět.

Logo videacesky.cz

Vadí vám angličtina? Na TableTop se můžete podívat i česky díky serveru VideaČesky. Bohužel, překlady jsou pracné, takže dílů není přeloženo mnoho a nové vznikají zřídka.

Kdo za Deskošem stojí?

Ahoj, jmenuji se Karel Ulman a už od mládí miluji rébusy, hlavolamy a hlavně deskové hry. Jako dítě jem hrál s rodiči karty, Kloboučku hop, šachy, dámu, pak už Automobilový závod, Kamionem po Evropě, Zajíc a ježek a třeba i raritku Stavíme Stalinův pomník.

Školou bylo moje hraní na dlouho umlčeno, ale ve skutečnosti jen čekalo na svůj čas. Probudilo se s karetkou BANG!, kterou jsme začali hrát po čajovnách i občerstveních. Od BANG!u už byla krátká cesta k dalším moderním deskovým hrám.

Hrát, zkoušet deskové hry, ukazovat je dalším, točit o nich videa, to všechno jsem chtěl dělat. Nejen kvůli svému zaměstnání programátora jsem však nemohl najít dost času. Když Deskofobie uspořádala soutěž 100 000, rozhodl jsem se, že se zúčastním. Ve videu jsem seznámil diváky s mou srdcovou hrou Tikal a zrecenzoval ji. Obsadil jsem nádherné 2. místo a od známých i kolegů sklidil spoustu chvály, což mě utvrdilo, že mám pokračovat. Toto video můžete vidět v Deskošově tvorbě.

Postupně jsem začal jezdit na pravidelná hraní do Planety her v Hradci Králové, kde se scházela skvělá parta lidí. Deskofobie o této pobočce dokonce natočila video. Tato pobočka byla bohužel zrušena, tak se hraní přesunulo do prostor nově vzniklé neziskové organizace Deskoviště. V Hradci dále vznikla deskoherní kavárna District 5, klub deskových her Hex a hraje se i v dalších městech. Je super být u všeho tohoto rozkvětu.

Deskoš.cz je pokračováním mých aktivit kolem deskových a karetních her, které něco mohou přinést i vám.
Přeji příjemné čtení článků, sledování videí a hlavně spoustu fajn spoluhráčů, se kterými můžeš strávit báječný čas u deskovek.